Projekt Kultura polska wobec zachodniej filozofii ezoterycznej w latach 1890-1939, finansowany ze środków programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, był zrealizowany od 2016 do 2019 roku. Jego realizatorami byli członkowie interdyscyplinarnego zespołu badawczego liczącego trzydzieści osób z różnych ośrodków akademickich w Polsce i zagranicą.
Podstawowym celem działań prowadzonych w ramach projektu było rozwinięcie badań nad obecnością zachodnich tradycji ezoterycznych w Polsce i ich wpływem na kulturę polską. Badania te mieszczą się w szerokim i obecnie bardzo nośnym nurcie studiów nad pamięcią kulturową.
Zgodnie z koncepcją Aleidy Assman odwołanie do każdego niedostępnego do tej pory archiwum przekształca obowiązujący kanon kulturowej pamięci, dzięki czemu jego nowe rekonstrukcje znajdują nowe, bardziej aktualne formy, a nieobecne wcześniej w świadomości społecznej kulturowe nisze zyskują w niej swoje miejsce. Polskie tradycje ezoteryczne końca XIX i pierwszych dekad XX wieku były taką, wprawdzie niszową, jednak niezwykle wpływową, a przede wszystkim kulturowo kreatywną sferą. Badania prowadzone w ramach projektu – i jest to zasadnicze osiągnięcie – ukazały faktyczne znaczenie tradycji ezoterycznych dla kultury polskiej – udało się nie tylko zrekonstruować najważniejsze fragmenty historii ezoteryzmu przed 1939 rokiem, ale także pokazać przepływy idei, wskazać kierunki inspiracji i zapożyczeń czy odtworzyć kształt struktur organizacyjnych.
Strona projektu: www.tradycjaezoteryczna.ug.edu.pl
Kierowniczka projektu: dr hab. Monika Rzeczycka
komentarze (0)