Logo Dariah.lab
Logo UE
Symbol pozycji slidera
Baza wiedzy

Polska Bibliografia Literacka

Data dodania: 14.06.2023
Polubiła 1 osoba
iconAlt.comments

Projekt bibliograficzny “Polska Bibliografia Literacka” realizowany jest przez poznańską Pracownię Bibliografii Bieżącej Instytutu Badań Literackich PAN od 1948 roku. Twórcą bibliografii i pierwszym kierownikiem zespołu autorskiego PBL był prof. Stefan Vrtel-Wierczyński.

PBL rejestruje książki wydawane w kraju w językach polskim i obcych oraz wydawane za granicą po polsku i obcojęzyczne, jeśli dotyczą pisarzy polskich lub gdy ich autorem jest Polak. Książki przedmiotowe – kiedy to możliwe – są analizowane z autopsji i adnotowane. PBL dla każdego rocznika opracowuje ok. 850 tytułów czasopism: dzienników ogólnopolskich, krajowych periodyków literackich, kulturalnych, kulturalno-społecznych, wydawnictw seryjnych wydawanych przez placówki naukowe, wybranych tytułów prasy emigracyjnej oraz zagranicznych czasopism naukowych poświęconych problematyce krajów słowiańskich. Znaczna część tych zapisów jest uzupełniona adnotacjami. Ważny elementem tradycji PBL jest rejestrowanie – oprócz opisów bibliograficznych piśmiennictwa – twórczości teatralnej, filmowej oraz radiowej i telewizyjnej (gdy związana jest literaturą lub teatrem) oraz prowadzenie kartotek: osób, instytucji, wydarzeń, utworów, cykli i czasopism.

Jako drukowane wydawnictwo seryjne PBL ukazywała się od 1954 roku. Do roku 2000 opublikowano 45 roczników, zawierających materiał z lat 1944/45-1988. Drukowane tomy PBL zostały zdigitalizowane i są dostępne w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych.

Rok 2001 był przełomowy w zakresie prezentacji materiału „Polskiej Bibliografii Literackiej” – uruchomiona została dostępna on-line, pod adresem www.pbl.ibl.poznan.pl, baza danych PBL. Obejmuje ona roczniki 1989-2003.

W roku 2018 zakończono projekt grantowy PBL_lab, którego efektem jest nowy serwis PBL, dostępny pod adresem www.pbl.ibl.waw.pl.

W roku 2023 rozpoczął się projekt “Bibliografia polskiej internetowej kultury cyfrowej wraz z katalogiem źródeł i archiwum. Uzupełnienie “Polskiej Bibliografii Literackiej”, którego celem jest dokumentacja polskiej literackiej, teatralnej i filmowej internetowej kultury cyfrowej w formie bibliograficznej bazy danych, katalogu źródeł internetowych i archiwum dokumentów internetowych.

komentarze (0)

Powiązane projekty

Powiązane narzędzia