Celem projektu jest dokumentacja polskiej literackiej, teatralnej i filmowej internetowej kultury cyfrowej w formie bibliograficznej bazy danych, katalogu źródeł internetowych i archiwum dokumentów internetowych.
Selektywna i analityczna baza bibliograficzna obejmować będzie min. 150 000 rekordów z 200 źródeł internetowych, z czego 40 000 rekordów będzie wzbogaconych opisami z autopsji (tzn. o hasła przedmiotowe, gatunki, adnotacje). Zasięg bazy to serwisy i wortale kulturalne ogólnopolskie, czasopisma online, blogosfera oraz twórczość opublikowana w internecie.
W ramach projektu zostanie stworzony katalog obejmujący ok. 4 000 źródeł - w tym czasopisma papierowo-sieciowe, media społecznościowe, strony instytucji, wydarzeń, osób kultury i nauki.
Efekty projektu zostaną opublikowanie w witrynie pbl.ibl.waw.pl w formacie PBL wzbogaconym o odniesienia do międzynarodowych słowników i kartotek wzorcowych (m.in. VIAF, LCSH) oraz w międzynarodowych formatach MARC21, Bibtex, RIS. Objętość bazy danych wytworzonej w ramach projektu to min. 150000 rekordów, w tym przynajmniej 40000 wzbogaconych z autopsji.
Dzięki scaleniu wyników projektu z istniejącą bazą dot. kultury druku (zob.informacje o projekcie PBL) powstanie serwis unikatowy treściowo - pozwalający na wielowymiarowe, multimedialne spojrzenie na polską kulturę narodową.
Projekt realizowany jest ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (moduł: dziedzictwo narodowe; nr: NPRH/DN/SP/495736/2021/10) przez zespół dokumentalistów i dokumentalistek z Pracowni Bibliografii Bieżącej IBL PAN w Poznaniu.
komentarze (0)