Celem projektu jest popularyzacja wiedzy o historii dwóch największych gett, zorganizowanych przez nazistowskie Niemcy na terenie okupowanej Polski, z uwzględnieniem czasoprzestrzennej dynamiki wydarzeń. Udostępnienie w formie cyfrowej materiału wizualno-tekstowego, przekazującego wiedzę opartą na pogłębionych badaniach naukowych — w wersji powszechnie dostępnej, korzystającej z wypracowanych już przez zespół Nowoczesnej Panoramy Literatury Polskiej możliwości łączenia kilku form narracyjnych (tekst, grafika, mapa, zdjęcia, film).
Trwałym rezultatem będzie rozbudowane cyfrowe kompendium wiedzy, stanowiące podstawę do przyszłych badań nad historią Polski oraz powszechnie dostępne źródło informacji na temat niezwykle istotnej części historii Warszawy i Łodzi, proponujące również narzędzia metodologiczne do przyszłych badań nad szczegółami topograficznego doświadczenia i drugiej wojny światowej.
Projekt stanowi rozbudowę wersji zrealizowanej w ramach projektu pilotażowego (http://nplp.pl/kolekcja/atlaszaglady) „Atlasu Literatury Zagłady” - jednej z kolekcji cyfrowych Nowej Panoramy Literatury Polskiej, przekazującej wiedzę o Warszawie okupacyjnej, o doświadczeniu getta warszawskiego i szerzej — doświadczeniu Zagłady na podstawie zapisów z literatury dokumentu osobistego (dzienniki, pamiętniki, listy, różnego typu świadectwa o charakterze autobiograficznym). Poszerzony “Atlas” ma być narzędziem łączącym kilka rodzajów mediów i metod narracyjnych (mapy, zapisy źródłowe, filmy, fotografie) w ramach spójnej całości, dokumentującej los polskich Żydów w czasie okupacji.
komentarze (0)