Zapraszamy do wysłuchania pierwszego podcastu! Inspire to platforma wymiany wiedzy oraz danych o nauce i kulturze pomiędzy instytucjami prowadzącymi badania, ale także odbiorcami i odbiorczyniami ich wyników. Interesują nas szczególnie humanistyka i nauki o sztuce oraz wszelkie aspekty badań cyfrowych. Inspire będzie również miejscem publikacji materiałów - w tym podcastów - dotyczących nauki i kultury.
W pierwszym odcinku rozmawiamy o platfomie GoTriple.
Ilu z nas postrzega język humanistyki cyfrowej jako hermetyczny i niedostępny? Jaki świat kryje się za obco brzmiącymi terminami, akronimami projektów? Za ich fasadą kryją się często niezwykle przydatne narzędzia - nie tylko do badań naukowych, ale też do wyszukiwania informacji i nawiązywania kontaktów.
Takie narzędzia powstały w ramach projektu TRIPLE - i są już dostępne dla wszystkich.
W świat stworzony przez TRIPLE wprowadzą Was Marta Błaszczyńska - zastępczyni kierownika Centrum Humanistyki Cyfrowej ds. Otwartej Nauki w CHC IBL PAN, współkoordynatorka pakietu roboczego ds. danych w projekcie TRIPLE oraz Agnieszka Szulińska - członkini zespołu Nowej Panoramy Literatury Polskiej i CHC IBL PAN, główna wykonawczyni w licznych grantach, m.in. cyfrowej edycji powieści Elizy Orzeszkowej czy korespondencji Marii Dąbrowskiej i Anny Kowalskiej.
***
Z odcinka dowiemy się m.in.:
(02:20) Jak rozwiązać skrót TRIPLE? Kilka słów o nieprzyjaznych skrótach i akronimach
(05:01) Jak przebrnąć przez słownictwo humanistyki cyfrowej?
(09:17) Na czym polega wielojęzyczność platformy GoTriple?
(11:44) Agnieszka Szulińska o swojej przygodzie z GoTriple
(15:51) Co można odkryć na platformie GoTriple? Praktyczny przewodnik
(20:57) Jak wygląda wizualizacja danych na GoTriple?
(25:00) Co daje założenie (nieobowiązkowego) konta na GoTriple?
(28:13) Więcej o innych narzędziach powstałych (lub zaadaptowanych) w projekcie TRIPLE
(28:56) Czym jest zestaw narzędzi szkoleniowych Triple Training Toolkit?
(31:44) Czym jest społecznościowe finansowanie (crowdfunding) nauki i platforma WeMakeIt?
(37:56) Do czego może się przydać narzędzie Pundit?
(39:36) TRIPL-owe spotkania
(42:08) Na czym polega "szerokie myślenie o użytkowniku"?
(42:54) Jak dzięki użytkownikom zorganizowano warsztaty "krytycznego katalogowania" (critical cataloging)?
(45:05) Jak się pracuje w ogromnym, międzynarodowym projekcie?
***
Materiały i strony internetowe wymienione w rozmowach:
- strona projektu TRIPLE: TRIPLE – OPERAS (hypotheses.org)
- Nie ma niewinnych danych, czyli o budowaniu wielojęzycznej platformy GoTriple - rozmowa Magdaleny Wnuk z Cezarym Rosińskim (https://youtu.be/h8XLEhBsJkM)
- kanał projektu na YouTube: TRIPLE Project - YouTube
- publikacje o projekcie w repozytorium Zenodo: https://zenodo.org/communities/operaseu/search?page=1&size=20&keywords=TRIPLE
- informacje o TRIPLE w "Biuletynie Polonistycznym": https://biuletynpolonistyczny.pl/pl/articles/europejski-projekt-triple-przedstawia-swoj-koncowy-rezultat-platforme-gotriple,284/details
- GoTriple: https://www.gotriple.eu/
- WeMakeIt: https://wemakeit.com/
- Pundit: https://thepund.it/
- podkast "CESSDA - Stories about Data": https://open.spotify.com/episode/2n5LN5xfxKSVLKobZuYoBp?si=65402382684d4100
***
Wyjaśnienia niektórych skrótów i terminów:
- OPERAS - europejskie konsorcjum zrzeszające prawie sześćdziesiąt instytucji z 17 krajów. Jego celem jest rozwój e-infrastruktury i wspieranie transformacji cyfrowej w naukach humanistycznych i społecznych.
- SSH (the Social Sciences and Humanities) - nauki społeczne i humanistyczne
- FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable) - wytyczne związane z prawidłowym przygotowaniem danych badawczych do udostępniania, według których dane naukowe powinny być: odnajdywalne, dostępne, interoperacyjne (zgodne z innymi narzędziami i usługami cyfrowymi) i umożliwiające ich ponowne wykorzystanie.
- critical cataloging - nurt rozwijany od lat 70. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i innych krajach anglosaskich na fali krytyki postkolonialnej, zakładający krytyczny przegląd haseł przedmiotowych, używanych w różnych systemach organizacji wiedzy, chroniący wiedzę przed różnego rodzaju zniekształceniami czy wypaczeniami.
- THATCamp (The Humanities and Technology Camp) - cykl otwartych spotkań o nieformalnym charakterze, promujących cyfrową humanistykę i integrującą polskie środowisko badaczy kultury cyfrowej.
- hackaton - krótkoterminowe wydarzenie skierowane do programistów oraz specjalistów związanych z rozwojem oprogramowania, stawiające przed nimi zadanie rozwiązania określonego problemu związanego z projektowaniem.
- DARIAH-PL (Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities) - powstałe w sierpniu 2014 roku największe konsorcjum humanistyczne w Polsce, w skład którego wchodzą wiodące w zakresie humanistyki cyfrowej instytucje naukowe.
***
Muzyka: "Inspiration" by Rafael Krux (źródło: https://freepd.com/; licencja: CC BY 4.0)
***
Za wsparcie w realizacji odcinka dziękujemy Borysowi Kozielskiemu i Fundacji "Otwórz się".
Odcinek jest jednym z efektów prac nad platformą Inspire, budowaną w ramach projektu "Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce DARIAH-PL" (https://lab.dariah.pl/). Projekt ten, finansowany z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, realizowany jest przez największe konsorcjum humanistyczne w Polsce DARIAH-PL.
komentarze (0)