Logo Dariah.lab
Logo UE
Symbol pozycji slidera
Baza wiedzy

Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla Humanistyki i Nauk o Sztuce DARIAH-PL

Data dodania: 14.06.2023
iconAlt.comments

DARIAH-PL jest projektem rozwojowym realizowanym przez największe konsorcjum humanistyczne w Polsce w celu zbudowania badawczej infrastruktury humanistyki cyfrowej Dariah.lab.

Celem infrastruktury jest rozszerzenie zakresu prowadzonych w Polsce badań z dziedziny humanistyki i nauk o sztuce, zarówno w kontekście czysto naukowym jak również w obszarze zastosowań w gospodarce.

Projekt DARIAH-PL ma charakter rozwojowy i jest finansowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 w obszarze Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki.

Kto realizuje projekt

Projekt DARIAH-PL realizowany jest przez 16 Partnerów, z czego 15 Partnerów jest członkami konsorcjum DARIAH-PL, będącego największym konsorcjum humanistycznym w Polsce. Koordynatorem projektu jest Instytut Chemii Bioorganicznej PAN – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Jako część europejskiej sieci DARIAH (Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities), DARIAH-PL tworzy, rozwija i utrzymuje infrastrukturę cyfrowej humanistyki, która wpisana została na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej w obszarze nauk społecznych i humanistycznych.

Co jest celem projektu

Celem projektu jest budowa infrastruktury Dariah.lab obejmującej narzędzia sprzętowe i programowe wykorzystujące najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne oraz zintegrowane zasoby cyfrowe z różnych dziedzin humanistyki i nauk o sztuce. Sieć rozproszonych laboratoriów badawczych wchodzących w skład Dariah.lab, zaprojektowana została na bazie agendy badawczej opracowanej przez członków konsorcjum i obejmuje Laboratorium źródeł, Laboratorium zautomatyzowanego wzbogacania, Laboratorium nadzorowanego semantycznego odkrywania, Laboratorium inteligentnej analizy i interpretacji oraz Laboratorium zaawansowanej wizualizacji.

Wykorzystanie Dariah.lab możliwe jest na poziomie krajowych i międzynarodowych projektów badawczo-naukowych oraz przy realizacji przedsięwzięć we współpracy z partnerami komercyjnymi.

Jaka jest wartość projektu

Wartość projektu wynosi 129 496 338,76 PLN, zaś wkład Funduszy Europejskich to 99 800 000,00 PLN. Jego realizacja rozpoczęła się 1 stycznia 2021 i potrwa 3 lata.

komentarze (0)

Powiązane projekty

Powiązane narzędzia

Powiązane materiały z Bazy wiedzy

Powiązane instytucje

Instytut Badań Literackich PAN

Literaturoznawstwo

FilozofiaGeografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzennaHistoriaInformatykaNauki o komunikacji społecznej i mediachNauki o sztuceNauki socjologiczne

InformatykaInformatyka techniczna i telekomunikacjaJęzykoznawstwoNauki biologiczne

JęzykoznawstwoNauki o kulturze i religii

Nauki o sztuce

Instytut Badań Literackich PAN

Literaturoznawstwo

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN

Automatyka, elektronika i elektrotechnikaInformatykaInformatyka techniczna i telekomunikacja

Instytut Badań Literackich PAN

Literaturoznawstwo

Powiązani ludzie

Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN

Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN

Literaturoznawstwo, Nauki o kulturze i religii

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN

Informatyka techniczna i telekomunikacja

Literaturoznawstwo

Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN

Nauki o kulturze i religii

Instytut Badań Literackich PAN